Simetrik Üçgen Formasyonu Sonrası Ne Olur? Kimsenin Bilmediği Analiz

Simetrik üçgen formasyonu çok fazla yatırımcının bilmediği grafik analiz türlerinden biridir. Önemli formasyonlardan biri olan üçgen formasyonunun önemli türlerinden biridir. Genel olarak trend dönüşümünü işaret eden formasyonlardan biridir. Simetrik üçgen, grendin devamı esnasında kendini gösterir. Aynı zamanda fiyat hareketlerinin de bir süre daha giderek daralan bir aralıkta hareket edeceği sinyalini verir. Formasyon hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri yazımızın devamında eğitim amaçlı olarak paylaşacağız. Yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

Simetrik üçgen formasyonu kendini yükselen bir trendde gösterdiğinde yüksek ve alçak fiyatlar giderek birleşme sinyali verir. Bu süreçte grafik de üçgen şekline ulaşır. Fakat trend düşme eğiliminde ise hem yüksek hem de alçak fiyatlar giderek daha yüksek bir aralıkta birleşmektedir. Simetrik üçgen formasyonu fiyatın üçgen içerisinde daha dar alanda hareket ettiği bir formasyon türüdür. Kırılmalar genel olarak üçgenin bir kenardan diğerine geçen alanda gerçekleşmektedir. Bu da fiyat trendinin tersine döndüğünü ya da devam edeceğini gösterebilmektedir.

Simetrik Üçgen Formasyonu Nedir?

Simetrik üçgen formasyonu trend dönüşümünü ifade eden önemli formasyonlardan biridir. Simetrik üçgen bir trendin devamı esnasında ortaya çıkarak fiyat hareketinin daralan aralıkta devam ettiğini gösterir. Yükselen trend oluşursa fiyatlar düşük aralıkta birleşir. Ancak düşen trendlerde daha yüksek aralıklarda birleşme gösterirler.

Bu formasyon alıcı ve satıcıların dengede olduğunun sinyalini verir. Fiyatlar sıkışan bir alan içerisinde hareketini sürdürür. Simetrik üçgen formasyonu kırılma yönü piyasanın hangi yönde hareket edeceğini de göstermektedir. Bu formasyonda yatırımcıların belediği durum ise fiyatların mevcut şekilde hareket etmeye devam etmesidir. Kısacası bu formasyon daha sakin ve dengeli bir yatırım sürecinin işaretidir. Simetrik üçgen formasyonu için gerekli koşullar şunlardır:

  • Üçgen kırılsa da %5’den daha fazla bir hareket ortaya çıkarmaz.
  • Fiyatlar simetrik üçgenin diğer tarafından geçerek devam eder.
  • Fiyatlar formasyona dönüş yapar.

Yatırımcıların sinyalleri doğru alabilmesi yatırımın sağlıklı yapılabilmesi için büyük öneme sahiptir. Ters bir dönüşün yukarı yönlü fiyat hareketi getireceğine inanılması en çok üzerinde durulan konulardandır. Simetrik üçgen formasyonunda mevcuttaki trend yönünde yatırım yapıldığında kazanç getirisi olabilmektedir. Ancak bu durum piyasadaki farklı koşullara da bağlı olarak değişebilir.

Simetrik Üçgen Formasyonu Nasıl Anlaşılır?

Simetrik üçgen formasyonu grafikte kendini belirli özellikleri ile belli eder. Günümüzde birçok yatırımcının kolayca tanıdığı analiz yöntemlerinden biridir. En önemli özellikleri arasında şunları saymak mümkün olur:

  • Simetrik üçgen formasyonu şeklinde alçak ve yüksek fiyatlar daralan bir alanda hareket etmek durumundadır.
  • Dengeli ve düzenli bir fiyat trendini gösteren bir grafik ortaya çıkarır.
  • Üçgenin iki eğimi de yaklaşık olarak aynı düzeydedir. Bundan dolayı simetrik adını alır.
  • Formasyon meydana geldiğinde hızı azalır. Fiyatlar da dar bir alanda gider gelir, bu da piyasanın belirsizlik içerisinde sıkışmasına sebebiyet verebilir.
  • Bu formasyonda fiyatlar alt ve üst kenar arasında sürekli test edilmektedir.
  • Bir kenardan diğerine kırılma ortaya çıkar. Fiyatlar da bu kenarın dışına çıktığında trendin devamı ya da başladığı sinyali alınır. Kırılma yönü belirsizlik gösterebilir. Bundan dolayı kırılmanın beklenmesi son derece önemlidir.
  • Simetrik üçgen formasyonu oluştuğunda hacim de kırılma anında artma gösterir. Fakat üçgen içerisindeyken hacim azalma eğilimindedir. Bu süreçte hacim sabit şekilde de kalabilir. Hacim yatırımcılara kırılmanın güvenli olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Bu özellikleri bilmek formasyonu daha kolay görmenize yardımcı olur. Ancak tek başına bu formasyonun görülmesi işlem yapmak için yeterli değildir.

Simetrik Üçgen Formasyonu Sonrası Ne Olur?

Simetrik üçgen formasyonu oluştuğunda ve formasyon tamamlandığında genel olarak bir kırılma beklentisi içerisine girilir. Kırılma fiyatın üçgen kenarından bir diğer kenarına geçmesini ifade eder. Ancak kırılma yönü kesin olarak bilinmez. Yatırımcılar bu konuda çok dikkatli hareket etmek durumundadır. Yukarı kırılma olabileceği gibi aşağı yönlü bir kırılma da olabilir.

Yukarı kırılma durumunda boğaların piyasada hakim olduğu ve bir yükselişin geleceği şeklinde sinyal alınabilir. Bu da yatırımcıların daha çok alıcı pozisyonuna geçmelerine neden olur. Ancak aşağı kırılma ayıların piyasada daha çok hakim olduğu anlamına gelmektedir. Bu da düşüş trendinin başlamasına işaret eder. Yatırımcılar bu durumda satış yapmayı düşünebilirler.

Simetrik Üçgen Formasyonu Sonrası Ne Olur? Kimsenin Bilmediği Analiz makalemizin sonuna geldik. Bu tarz indikatörlerin incelemesini merak ediyorsanız indikatörler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorumda belirtmeyi unutmayın.

Yorum yapın