En İyi Hacim İndikatörleri

Hacim, pariteye göre o an piyasada oluşan toplam lot miktarını veya ürünün parasal karşılığını ifade eder. Bir paritede işlem hacminin artması o pariteye ilginin yoğun olduğu anlamına gelir.Hacim verisini kontrol ederek kırılımların,trend başlangıçlarının veya sonlarının gerçek olup olmadığını anlayabiliriz.Hacimsiz yapılan hareketler genelde eski haline döner.Hacim indikatörleri sayesinde hacim verilerini kolaylıkla takip edebiliriz.Borsa da hacim indikatörlerinin yardımıyla hareket başlatacak hisseleri tespit ederek teknik analizini yapabiliriz.Hacim göstergeleri tek başına bir yönü ifade edemezler çünkü düşüş de yüksek hacimle oluşabilir yükseliş de .Bu yüzden en basit olarak kendi arasında ortalama bar sayısına göre karşılaştırılmalıdırlar.Örneğin kısa  vadeli hacim ortalaması uzun vadeliyi geçiyorsa bu bir yükseliş belirtisi olabilir .

Hacim Göstergesi Nasıl Yorumlanır?

Klasik hacim göstergesi fiyatın altında yer alır ve mum çubuklarından oluşur. Yeşil mum çubukları fiyat yukarıya giderse, kırmızı mum çubukları ise fiyat aşağıya giderse oluşur. Mumların yüksekliği hacmi gösterir. Bu hacim göstergesinin üzerine basit hareketli ortalama eklenebilir. Hacim barlarının boylarının artarken fiyatın düşmesi veya hacim mumlarının boyu alçalırken fiyatın yükselmesi uyumsuzluk olarak kabul edilir. Hacim gösteren indikatör olarak en çok bu mum grafiği kullanılır.

Hacim İndikatörleri Nelerdir ?

Bazı indikatörler bu temel hacim verisi üzerinden çeşitli hesaplamalar yaparak bize teknik analiz sırasında yol gösterir. Bunlar bazen sadece görsel iyileştirmeler olabileceği gibi karmaşık hesaplamalar sonucu ortaya çıkmış indikatörlerde olabilir.

1-OBV (Denge İşlem Hacmi İndikatörü)

OBV 1963 yılında oluşturulan fiyatın altında gösterilen bir çizgi hacim indikatörüdür.Hesaplandığı mumun öncesinde ki mumun kapanışına göre farklı bir formülle hesaplanır.OBV indikatörü fiyat yükselirken yükselmeli fiyat düşerken düşmelidir.Fiyat yeni zirveler yaparken obv göstergesi düşüyorsa burada bi uyumsuzluk oluşur ve fiyatın düşmesi beklenir.Tam tersi durumda ise fiyat yeni dipler yapıyorken obv yeni yüksek dipler yapıyorsa o seviyelerden fiyatın dönmesi beklentisi oluşur

2- Para Akış İndikatörü

Para akışı göstergesi 0 ile 100 arasında değer alan ve çizgi grafiği şeklinde gösterilen bir hacim bazlı indikatördür.Bazıları trafından hacim bazlı RSI olarakta görülür. Aşırı alım ve aşırı satım bölgelerini belirlemek için hem hacim hem fiyat değerlerini kullanır .Genel olarak aşırı alım bölgesi olarak 80 üstü ve aşırı satım bölgesi olarakta 20 altı bilinsede indikatörün geliştiricileri aşırı alım için 90 üstünü ve aşırı satım için 10 altının beklenmesini önermektedir.Aynı zamanda rsı göstergesinde olduğu gibi bu gösterge içinde fiyat ile uyumsuzluklar aranabilir.

3-Volume Based Coloured Bars İndikatörü

Kıvanç Özbilgiç tarafından geliştirilen bu hacim gösteren indikatör klasik mum renklerini hacimlerine göre değiştirerek hacim verisini kolayca görebilmenizi sağlar .Böylece destek ve direnç kırılımlarının gücünü grafik üzerinden kolayca görebilirsiniz .Eğer alım hacmi çok güçlüyse mum koyu yeşil olur ve alım hacmi düşükse daha açık renklerde yeşil mum görürsünüz.Tam tersi durumda ise satış hacmi çok fazlaysa mum koyu kırmızı olur ve hacim düştükçe mum rengi açılır.

4-Hacim Ağırlıklı Hareketli Ortalama (HAHO)(VWMA)

aselsan hacim
Aselsan grafiğinde hacim indikatörleri

HAHO her muma ortalama hesaplamada hacmine göre ağırlık vermesi dışında hesaplaması basit hareketli ortalama ile aynıdır. Hacim bazlı indikatörler arasında grafik üzerinde gösterilenlerdendir. Hesaplama yönteminden dolayı basit hareketli ortalama (SMA) yukarı çıkarken HAHO yeşil mumların yeterli hacmi olmadığından dolayı daha aşağıda kalır. Bu hesaplama yöntemi sayesinde yükselişin hacim tarafından desteklenip desteklenmediğini kolaylıkla öğrenebiliriz. Her ortalamanın olduğu gibi bu ortalamayla da trend takibi yapabilirsiniz.Ayrıca bir kısa ve bir uzun HAHO kullanarak hacmin zamanla artmasını fark edebilirsiniz. Grafiğinize 9 ve 21 günlük HAHO ekleyin 9 barlık HAHO 21 i yukarı kesiyorsa bu ilgili varlığa hacimli alımlar geldiğini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir