Destek Ve Direnç Nedir ? Nasıl Çizilir ?

Destek ve dirençler teknik analizin en temel terimleridir. Temel analizde fiyatların doygunluk veya talep oluşacağı fiyat seviyelerinin grafik üzerinde çizilmeleridir.Günlük hayattan örnek verirsek x sebzesinin fiyatı 5-10 tl aralığında dalgalanır çünkü satıcı ne zaman fiyatı 12 tlden satmaya kalksa alıcı bulamamaktadır bu yüzden x sebzesinin direnci 10 tldir ve alıcılar bu sebzeyi 3 tl fiyatına almak istesede satıcılar 5 tl altında mal satmak istemez buda bu sebzenin fiyat desteğinin 5 tl olduğunu gösterir.Akıllı bir alıcı alım yapmak için 5 tl civarını bekler .Gelişmeler sonucu fiyat 10-15 aralığında dalgalanmaya başlar ise bu sefer desteğimiz 10 direncimiz ise 15 tl olur. Kısacası ürünün fiyatı desteğin üzerinde ucuz direncin altında ise pahalıdır .Destek direnç hesaplama yaparken böyle alıcıların veya satıcıların kuvvetli olduğu yerleri tespit etmeniz gereklidir.

Destek Seviyesi Nedir?

Destek seviyeleri ilgili paritede yatırımcıların alım iştahının yüksek olduğu ve fiyatın genelde düşüşlerden sonra toparlanmaya başladığı yerlerdir. Aşağıda yer alan grafikte dolar destek direnç seviyelerini görebilirsiniz.Bir destek seviyesi aşağı kırılırsa bu sefer direnç olarak çalışmaya başlayabilir. Bu grafik üzerinden anlatımlara devam edelim. Grafikte gördüğünüz gibi daha önceden aşılmakta zorlanan fiyat seviyeleri,fiyat düşerken alıcıların iştahını kabartmış ve düşüş sırasında fiyatın o bölgeden dönmesini sağlamış veya o destek seviyesi yeterli alıcı olmadığı için kırıldığı zaman bir sonraki destek seviyesine kadar sert satışlara sebep olmuş . Bu yüzden eğer elinizde bir ürün varsa destek seviyelerinde fiyatı yakından takip etmeniz gerekir eğer uzun süredir kırılamayan önemli bir destek kırılır ise fiyat ani bir tepkiyle aşağıya gidebilir. Bir desteği sağlam yapan şey kaç kere başarıyla test edildiğidir. Eğer fiyat bir destek seviyesine 3 kere gidip oradan güçlü alım ile döndüyse bu o desteğin çok güçlü olduğuna işaret eder.

Dolar/Tl Gafiğinde Destek Ve Dirençler

Direnç seviyesi ne demek ?

Direnç seviyeleri fiyatın alıcılar için yüksek olduğunu ve o fiyatın üzerinde pek talep oluşmadığını gösterir.Bir direnç seviyesi yukarı kırılırsa bu sefer de destek olarak çalışmaya başlar.İşlem yaparken bu seviyelerde fiyatın davranışına göre tahminlerde bulunabilirsiniz.

Destek ve Direnç Nasıl Bulunur?

Destek ve direnç seviyelerini bulmak için birçok yol vardır. Destek ve direnç seviyeleri her zaman sabit noktalar olmak zorunda değildir fiyat ortalamaları da destek veya direnç olarak kullanılabilir. Aselsan destek direnç grafiği üzerinden tüm yöntemleri görelim.

Aselsan Grafiğinde Destek Ve Dirençler

1-Daha Önceden Oluşan Fiyatın Dönüş Noktaları

İşlem yapma vadeniz kadar grafiği önünüzde açın ve fiyatın yükselirken veya düşerken önceden döndüğü noktaları tespit edin ve oraya bir çizgi çekin. Bu işlemi yaparken büyük zaman dilimlerinden başlamanız size daha iyi durum değerlendirmesi yapmanızı sağlar.Örneğin aselsanın haftalık grafiğine bakarsak önceden destek olarak çalışan 16 seviyesinin tekrar destek olarak çalıştığını görebilirsiniz.

2-Hareketli Ortalamalar

Hareketli ortalamalar dinamik destek ve dirençlerdendir. Hareketli ortalamaları öğrenmek için hareketli ortalamalar yazımızı okumalısınız.Grafikte gördüğünüz gibi 50 barlık basit hareketli ortalama birçok kez destek veya direnç olarak çalışmış.Hareketli ortalamaları kullanarak fiyatın yönünüde tahmin edebilirsiniz.Genelde önemli ortalamaların altında kalan fiyat düşüş eğilimi gösterir.

3-Fibonachi Düzeltme Seviyeleri

Fibonachi araçlarının kullanımını öğrenerek düzeltmelerin nerede son bulup fiyat hareketinin devam edeceğini tahmin edebilirsiniz.

4-Pivot Seviyeleri

Pivot seviyeleri alıcı veya satıcıların yoğun olarak bulunduğu genelde fiyatın kaderini belirleyen öenmli seviyelerdir.Bu seviyeleri destek direnç pivot hesaplama öğrenerek veya sadece bir pivot seviyeleri indikatörü kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

5-Trend Çizgileri

Trend çizgileri fiyatın yönünün ne zaman döneceğinizi anlamanızı sağlar. Trend çizgileri çok iyi destek ve direnç olarak çalışırlar ve dinamiklerdir yani fiyat hareket ettikçe size yeni destek ve direnç seviyelerini gösterirler.

Destek Direnç İndikatörleri

  1. Pivot noktaları standartı

Bu indikatörü kullanarak pivot çizgilerini, destek ve dirençleri kolayca görebilirsiniz.

2-[RS] Support and Resitance v2

Bu indikatör ile grafikteki destek ve dirençleri otomatik olarak bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir